Oferta dla grup
Mamy znaczące doświadczenie w organizowaniu indywidualnych wizyt w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau dla rodzin i małych grup, a także grup zorganizowanych. Nasz oferta obejmuje: transport (Autobus, Mercedes Sprinter, Vito, Viano), pilotaż, wizyta studyjna w byłym obozie Auschwitz-Birkenau (oprowadzanie przeprowadzone przez licencjonowanego edukatora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau).
Kontakt:
Holocaust Memorial Partnership
info@memorialpartnership.pl lub
jerzy.wojcik@memorialpartnership.pl
Auschwitz- Birkenau
Cena ustalana jest indywidualnie. Prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu i szczegółów państwa wizyty: e-mail: info@memorialpartnership.pl lub telefonicznie: +48 572-303-388 |
Wizyta w Auschwitz jest dla wielu osób wizytą bardzo emocjonalną. Jednym z priorytetów naszej działalności jest dołożenie wszelkich starań, aby każda z wizyt przebiegła w sposób harmonijny i stała się formą upamiętnienia. Bowiem Auschwitz jest dla nas wszystkich lekcją. Lekcją tego, że nawet systemy demokratyczne, w sytuacji zagrożenia, mogą się zwrócić ku rządom autorytarnym. Lekcją, że społeczeństwa nawet najbardziej cywilizowany mogą skręcić na drogę brutalnych i populistycznych rozwiązań. Jak powiedział William Burke: „Aby zatriumfowało zło wystarczy aby dobrzy ludzie nic nie robili”. W obecnej sytuacji, w której znajduje się Europa, w dobie wzrastających nacjonalizmów, lekcja z Auschwitz powinna być nader słyszalna i wyrazista.
Auschwitz-Birkenau - aspekty logistyczne
Warto nadmienić, że ekspozycja główna Auschwitz jest umieszczona w budynkach mieszkalnych z czasów wojny, co uniemożliwiło Muzeum stworzenia warunków logistycznych dla dużej ilości odwiedzających.
Proponujemy kilka wariantów zwiedzania byłego obozu Auschwitz. Podstawową wersją jest 3,5 godzinna wizyta, jednak my proponujemy zwiedzanie w formie rozszerzonej. Odpowiedni czas przeznaczony na pełne zwiedzanie powinien oscylować w okolicach 4-5 godzin. Dzięki temu zwiedzanie uwzględnia dodatkowe bloki ekspozycyjne - tzw. bloki narodowe: blok nr 27, 18, 15. Natomiast w Auschwitz II Birkenau ta wersja oprowadzania pozwala zwiedzającemu na dotarcie do ruin krematorium nr 4 i 5, co czyni wizytę kompletną i wyczerpującą.
(Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau posiada ofertę różnych programów zwiedzania byłego nazistowskiego obozu, w tym także jedno i dwu-dniowe programy wizyt studyjnych. Więcej można znaleźć na: www.auschwitz.org)
////////////////////////////////////////////////
Auschwitz I
Władysław Bartoszewski - więzień Auschwitz, Minister Spraw Zagranicznych RP (1920-2015)
"Ostatni raz widziałem wtedy Nowaka – lekarza, który uratował mi życie w Krankenbau (potem, przeniesiony na Majdanek, umarł na tyfus). „Panie doktorze, nie na darmo się pan wtedy wysilał, ja żyję” – powiedziałem. „No to jak żyjesz, to wiesz, co masz robić”. „Nie wiem, co mam robić” – zdziwiłem się. „Pamiętaj: wiedzieć”.
Henryk Mandelbaum - członek sonderkommando (1922-2010)
"...Zobaczyłem, jak pracownicy ciagną zwłoki, w innym miejscu ztrzyga włosy, wyrywają zęby. Dym i ogień. Przypomniały mi się słowa matki, że jak nie będę dobrym człowiekiem, trafię do piekła. Dokładnie takie piekło zobaczyłem. Ale zdałem sobie sprawę, ze żadnym bohaterem tutaj nie będę i muszę robić to, co każą, bo inaczej za chwilę sam znajdę się w piecu...”
Wizyta w Auschwitz I: Muzeum
Auschwitz I posiada dużą ilość bloków ekspozycyjnych. Główną ekspozycję stanowią bloki nr 4,5,6,7,11. Ponadto istnieją tzw. bloki narodowe. Blok nr 13 – ekspozycja cygańska, blok nr 14 – blok rosyjski, blok nr 15 – blok polski, Blok nr 16 – Austria, Blok nr 17 – Jugosławia, Blok nr 18 – Węgry, Blok nr 19 – Francja, Blok nr 20 – Belgia, Blok nr 21 – Holandia, Blok nr 27 – blok żydowski. Eskpozycje narodowe są niesamowicie bogate w informacje merytoryczne i wyczerpująco przedstawiają historię poszczególnych narodów w okresie wojny lub ludności żydowskiej w poszczególnych krajach. Warto uwzględnić dwa bloki narodowe podczas zwiedzania: blok nr 18 – Węgry oraz blok nr 27 – blok żydowski. Ostatnim elementem, który jednocześnie jest jednym z najważniejszych elementów jest wejście do jedynej istniejącej komory gazowej i krematorium nr 1.
Wizyta studyjna obejmuje:
blok nr 4 - to główna ekspozycja dotycząca eksterminacji europejskich Żydów. Możemy tutaj uzyskać informację na temat procesu selekcyjnego i obejrzeć oryginalne zdjęcia z selekcji autorstwa samych nazistów, a odnalezionych przez Lili Jacob-Meyer. Ponadto w tym bloku znajduje się imponujący model komory gazowej i krematorium nr 2 oraz kolekcja włosów ludzkich z tamtych czasów.
blok nr 5 - to miejsce refleksji i kontemplacji. Odwiedzający ma możliwość obejrzenia oryginalnych obiektów znalezionych przez żołnierzy rosyjskich podczas wyzwolenia obozu. Do najważniejszych należą prywatne rzeczy przywiezionych Żydów: okulary, walizki, buty, szczotki i inne prywatne rzeczy.
blok nr 6 – ekspozycja obejmuje szereg aspektów związanych z funkcjonowaniem obozu. Ukazuje warunki życie więźnia, proces rejestracyjny, obowiązki i codzienną pracę więźniów. Ostatnia sala ukazuje także tragiczny los dzieci w obozie Auschwitz-Birkenau.
blok nr 11 – areszt więzienny w Auschwitz. Miejsce tortur, przesłuchań i egzekucji dokonywanych przez nazistów na więźniach politycznych, w większości Polakach. Odwiedzający mogą także zwiedzić podziemia bloku, w których znajdują się cele więzienne.
blok nr 27 - tzw. blok żydowski. Całkowicie nowa ekspozycja muzealna otworzona w roku 2013. Blok w pierwszej części ukazuje życie żydowskiej w przedwojennej Europie. Następnie prezentuje politykę nazistowską w Niemczech a latach 20 i 30. Ekspozycja jest wzbogacona o zeznania byłych więźniów i artystyczne szkice autorstwa dzieci z różnych obozów koncentracyjnych.
Komora gazowa nr 1 - pierwsze miejsce masowej eksterminacji Żydów w obozie Auschwitz-Birkenau. Funkcjonowało od drugiej połowy 1941 roku do lata 1943 roku. Szacuje się, że ilość ofiar zagazowanych w tym miejscu sięgnęła 70 tyś.
Dodatkowe bloki ekspozycyjne można odwiedzać w sposób indywidualny podczas wizyty zorganizowanej przez naszą firmę. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oferuje różne formy zwiedzania byłego obozu Auschwitz-Birkenau, w tym także 1-2 dniowe programy edukacyjne. Więcej: www.auschwitz.org
Auschwitz II - Birkenau
Wilhelm Brasse (1917-2012) - więzień Auschwitz
"Czułem, że moje komando było niezwykłe i że praca w atelier, biorąc pod uwagę warunki w obozie, była wymarzoną pracą.. Pracowałem w spokoju, nikt nie czaił się za moimi plecami... Tutaj, po pierwsze, pracowałem w zawodzie, po drugie, byłem w ciepłym, bezpiecznym miejscu. Nikt nie podnosił głosu. Mieliśmy bieliznę, ubrania, buty, płaszcze”.
Zofia Posmysz (1923-...) - więźniarka Auschwitz
"Cóż z tego, ża tak naprawdę nic o nim nie wiedziałam? Ani kim był z zawodu, skąd, z jakiego miasta czy regionu pochodził, czy był wolny, czy zonaty? Zresztą ta akurat niewiadoma nie zajęła mojej mysli nawet przez moment. Był. Istniał. Istniał w moim zyciu. Dobry duch, światło w ciemności Birkenau. Szczęście niepojęte, nie do nazwania...Byłam szczęśliwa. Tam. W Auschwitz...”.
Wizyta w Auschwitz II - Birkenau
Birkenau ma strukturę zasadniczo inną niż Auschwitz I. Jest ogromnym 175 hektarowym terenem, który został w większości utrzymany w stanie oryginalnym. Miejsce to nie posiada tradycyjnych ekspozycji muzealnych jak pierwsza część. To jednak w Birkenau zginęło 90% ofiar Auschwitz-Birkenau dlatego w większości wizyta obejmuje podróż oryginalnymi miejscami, w których naziści dokonywali selekcji, a następnie eksterminacji ludności żydowskiej. Wizyta w Birkenau obejmuje drewniane baraki, miejsce selekcji oraz ruiny komory gazowej i krematorium nr 2,3 lub 4,5. Całość wizyty w Auschwitz-Birkenau zawiera się w czasie 4-5 godzin. W Auschwitz I goście spędzają z reguły 2 – 2.20 godzin, po czym następuje krótka przerwa 30-40 minut a wizyta w Birkenau z reguły trwa około 1,5 godz. W całości z transportem wizyta trwa około 8 godzin.
Drewniane baraki - oryginalne baraki drewniane dla więźniów.
Platforma selekcyjna - miejsce selekcji europejskich Żydów.
Ruiny komory gazowej i krematorium nr 2
Ruiny komory gazowej i krematorium nr 3
Ruiny komory gazowej i krematorium nr 4
Ruiny komory gazowej i krematorium nr 5